Budou QR kódy součátní účtenek v rámci elektronické evidence tržeb?

Proč QR kód na EET účtence?

Po spuštění loterie Účtenkovka se ukazuje, že lidé mají problém s přesným zadáváním množství údajů (mezi nimi i části dlouhých kódů FIK nebo BKP). Rozpoznávání čísel z účtenek pomocí tzv. OCR je nespolehlivé. MF proto zvažuje podle dosavadních informací (zdroj např. Idnes, Blesk, Echo24) přidání QR kódu na účtenky vystavované obchodníky.

Přidání QR kódu na účtenky bude podle všeho v dobrovolném režimu. To dává smysl, protože v případě povinného uvádění by mnoha obchodníkům vyvstal velký problém: Mnohé pokladny nebo tiskárny totiž neumí tisknout grafiku, pouze textové znaky. Některé pokladny, resp. jejich tiskárny mají dodnes problém i se samotnými českými znaky, natož pak s tiskem grafických QR kódů. To by znamenalo pro mnoho obchodníků výměnu hardware a mnohdy celé pokladny, případně obslužného software. Tak krátkou dobu po spuštění EET neakceptovatelné. Dle našeho odhadu právě z důvodu větší technické náročnosti nebyl požadavek na QR kód povinností od samého začátku EET.

Dobrovolné uvádění QR kódů na účtenky tedy asi obchodníkům vadit nebude a kupující jej přivítají. Otázkou samozřejmě je, kolik obchodníků se k uvádění QR kódů na paragony připojí, když nebudou mít žádnou motivaci. Jedině možná výhodu, že by zákazník hrající Účtenkovku nakupoval tam, kde mu dají "lepší los".

Tak jako tak, situaci sledujeme. Projekt ZDARMA-EET.CZ pro bezplatné vystavování paragonů tiskne účtenky jako HTML stránku (neplatí pro textový režim, užívaný např. na některých tiskárnách zejména pro Android). Teoreticky je tedy možné relativně snadno přidat na účtenky QR kódy, taková mobilní tiskárna ve spojení s Windows tabletem je ideální kombinací. Zatím není samozřejmě jisté, zda a jestli budou QR kódy na účtenky nějak zákonně ukotveny, resp. zda je bude načítat příslušná mobilní aplikace Účtenkovky. V případě že se tak stane, pokusíme se do apliace ZDARMA-EET.CZ samozřejmě přidat.

Čtěte více:
Co je QR kód a jak vypadá?
Co je ZDARMA-EET.CZ?

 

WEBEDITOR DOMÉNY s.r.o.